Микола Бiлоногов
Копiрайтер
Запуск сайту – складний процес, який передбачає декілька етапів. Кожен з них – важливий, має свої особливості. У цій статті ми детально розглянемо всі кроки, дамо конкретні рекомендації.
Якщо ви тільки плануєте запустити власний веб-ресурс, наш практичний матеріал дозволить вам зробити процес більш раціональним.
Найчастіше з цим етапом не виникає особливих проблем. Звертаючись в веб-студію для розробки ресурсу, замовники мають загальне уявлення, що саме вони хочуть отримати. Під час обговорення проекту менеджери підрядника уточнюють деталі:
Після обговорення, спираючись на отримані дані, менеджери можуть дати свої рекомендації, який тип обрати:
Остаточне рішення – за замовником, а менеджери, з огляду на свій досвід і знання, дають тільки рекомендації і обґрунтовують їх.
Запуск сайту передбачає підбір доменного імені. Ця назва ресурсу, що вводиться в адресний рядок браузера. Вона несе в собі і маркетингову складову.
Доменне ім’я складається з декількох слів, поділених крапками. Залежно від кількості слів визначається рівень домену:
Зона | Опис |
.net | Найчастіше прийнято використовувати для сайтів компаній, що надають послуги зв’язку – телефонним, інтернету – або пов’язані з цією тематикою. |
.biz | Зона рекомендована для компаній, що здійснюють комерційну діяльність. |
.com | Це найбільш поширений міжнародний домен. Оптимальний вибір для компаній, що працюють в декількох країнах. Можливе використання цієї зони з прив’язкою до певної країни, що вказує, де саме знаходиться компанія – наприклад, .com.ua |
.gov | Призначена для сайтів органів влади, державних установ. Купувати домени в цій зоні можливо тільки при наявності відповідних дозвільних документів. |
.org | Підходить для організацій, які не займаються комерційною діяльністю. |
.info | Оптимальний варіант для інформаційних, тематичних сайтів, блогів різної спрямованості. |
.edu | Така зона вибирається, коли здійснюється запуск сайту ліцензованого, офіційного освітнього закладу. |
.pro | Рекомендується для ресурсів сертифікованих фахівців. |
.name | Підходить для авторських блогів, особистих проектів. |
.fm | Зона рекомендована для радіо, радіостанцій. Що цікаво – вона також є верхнім доменом для держав Мікронезії, але в інших регіонах планети використовується саме для радіо-проектів. |
.tv | Для сайтів, пов’язаних з телебаченням, але також основний домен верхнього рівня країни Тувалу. |
Окремо виділяються зони регіонального призначення. Вони складаються з двох букв:
Вони можуть використовуватися в іменах, як другого, так і третього рівня. У першому випадку їх застосування виправдане, якщо ім’я – це бренд, який працює в конкретному регіоні.
Використовуються і внутрішні регіональні домени – вони забезпечують «прив’язку» до певної області або окремого міста.
Коли проводиться запуск сайту, слід особливу увагу приділити доменному імені. Воно повинно бути:
При підборі прийнято орієнтуватися на кілька напрямків. Кожне з них дозволяє підібрати оптимальний варіант.
Напрямок | Опис |
Тематика | Ресурс орієнтований безпосередньо на продажу? Відповідно і ім’я має бути таким. Наприклад, якщо це велосипеди, розгляньте варіанти: velosiped; velosipedy; veliki; і їм подібні в цікавій для вас доменній зоні. Такий підхід зручний – користувачі відразу бачать, що пропонують їм. Допомагає це і в просуванні в пошукових системах. Однак у способу є один істотний недолік. Найчастіше такі прості, зрозумілі і помітні імена зайняті. Потрібно постаратися, щоб підібрати назву. |
Бренд | Ідеальний вибір для відомих, впізнаваних компаній. Тоді тільки назви буде досить, щоб відвідувачі розуміли, чому саме присвячений проект. А ось невідомим компаніям, які тільки починають свою діяльність спочатку доведеться зіткнутися з певними труднощами. В першу чергу, при просуванні і формуванні впізнаваності. Однак з розвитком самого бренду всі мінуси переростають в плюси. |
Ключовий запит | Ще один спосіб, як вибрати доменне ім’я, коли здійснюється запуск сайту – орієнтуватися на ключовий запит, найбільш релевантний ніші. Варіанти можуть бути такі запити: жіноча білизна; магазин меблів; фототовари; і так далі. Природно, вони повинні бути написані на латиниці. Негативний момент – домен може вийти негарним, довгим, складним для написання. Крім того, пошукові роботи насторожено ставляться до подібних іменах, вважаючи, що вони маніпулятивні, а тому є ризик потрапити під фільтри. |
Слід визнати – короткі, лаконічні, яскраві, релевантні слова зайняті. Потрібно добре попрацювати, щоб придумати класне і звучне ім’я.
При виборі не можна використовувати ім’я, відповідне чужому товарному знаку, торгової марки або бренду. По-перше, це порушення авторських прав. По-друге, потенційна аудиторія буде плутати сайти і, з великою ймовірністю, йти на ресурс, що належить бренду.
З цієї ж причини не можна писати назви відомих брендів, компаній з помилкою, зміною однієї букви.
Щоб запуск сайту пройшов успішно, слід приділити увагу правильно підбору його імені.
Слід виключати складну транслітерацію літер:
А також літери, які можуть мати кілька варіантів написання латинськими символами – х (h, kh), ц (z, ts), в (w, v) і інших. Чим простіше написання – тим краще. Тоді у користувачів з’являється можливість ввести назву безпосередньо в адресному рядку, а не використовувати пошук.
З дефісами потрібно бути обережними. Їх слід використовувати тільки в двох ситуаціях:
Обережність повинна бути і з цифрами. Їх застосування – строго обгрунтоване. Яскравий приклад – privat24. Тут цифри відразу акцентують увагу на важливому – доступ до банківських продуктів цілодобово. Просто додавати якісь цифри, не маючи на те причин – погане рішення.
Бувають випадки, коли придумано красиву, цікаву назву, але вона вже зайнята. Вихід – перевірити його вільність в іншій зоні. Тільки потрібно враховувати розкрученість імені. Навіть якщо зупинитися на іншій доменній зоні, конкурувати з успішним, відомим сайтом буде дуже складно.
У попередніх статтях ми неодноразово і максимально докладно писали про основні етапи розробки сайту. Тут перерахуємо їх коротко.
Визначення:
Аналітичні дослідження:
Грунтуючись на інформації з першого кроку, готується технічне завдання. У ньому детально описується:
Щоб запуск сайту пройшов без проблем, необхідно максимально деталізувати технічне завдання.
Дизайнер створює візуальне оформлення та продумує зручність користування:
Сучасний веб-ресурс спочатку створюється адаптивним під мобільні платформи. Це необхідність – близько 60% трафіку йде саме з мобільних гаджетів. В майбутньому ця цифра тільки зросте.
Після затвердження дизайну макет передається в роботу верстальщику. Він переводить його в код, сайт приймає реальний вигляд.
На цьому етапі передбачається підключення вже готових або розробку нових функціональних модулів і блоків, що відповідають особливостям проекту. Запуск сайту слід проводити тільки після того, як всі опції правильно працюють.
Тестировщики перевіряють функціонування проекту в цілому, відповідність його підготовленому технічним завданням. При виявленні помилок – починається доопрацювання і їх виправлення.
Все практично готове до початку роботи. Але є ще кілька додаткових етапів, які не можна ігнорувати.
Запуск сайту неможливий без якісного хостингу – це фізичне місце на сервері, на якому розміщується весь проект в цілому, з усією інформацією. До вибору хостингу потрібно поставитися максимально відповідально.
Не варто довіряти сервісів з ціною, нижчою за ринкову – швидше за все, демпінг не випадковий, обумовлений неякісними послугами. «Безкоштовний хостинг»? Від нього потрібно бігти. По-перше, він працює зі збоями. По-друге, засипле сайт низькопробної рекламою. По-третє, не гарантує захист.
Хороший хостинг коштує не так вже й дорого, особливо якщо підключати послугу відразу на рік. Або довше. Тоді місячний тариф виявиться на рівні вартості двох чашок кави.
Щоб запуск проекту не привів до розчарувань, уважно слід вивчити сайт провайдера, що надає послуги хостингу. Зокрема, потрібно переконатися:
Попередньо потрібно поспілкуватися з представниками, консультантами провайдера. Це дозволить зрозуміти, наскільки відповідальна компанія, готові чи її співробітники допомагати вам у вирішенні складних питань, особливо в період, коли здійснюється запуск сайту.
Щоб запуск сайту був повноцінним, його обов’язково слід правильно підготувати до оптимізації і подальшому просуванню. Заходи – занадто масштабні, масштабні. Ми зупинимося на 7 найбільш важливих кроків.
Він необхідний для виявлення помилок. Своєчасне визначення та усунення недоліків спростить просування в майбутньому. Досягти оптимальних показників, зайняти більш високі позиції в пошуковій видачі буде набагато простіше.
Для аудиту використовують спеціалізовані інструменти та сервіси, що гарантують максимальну точність результатів.
Встановлюються і підключаються:
Можливо також підключення інших лічильників, сервісів, інструментів, проте функціоналу розробок від Google вистачає для вирішення основних завдань. З ними запуск сайту пройде успішніше.
Сервіс | Опис |
Google Analytics | Система, що дозволяє відстежувати основні дані про відвідуваність і не тільки. З її допомогою оцінюється загальні показники трафіку. Вона дозволить зрозуміти, які саме результати вдалося досягти завдяки тим чи іншим діям. |
Google Search Console | Набір спеціалізованих інструментів. Вони потрібні, щоб своєчасно знаходити і раціонально виправляти всі недоліки, помилки, управляти індексацією сторінок. Користуватися інструментами потрібно не тільки при підготовці, але і на всіх наступних етапах просування. |
Два файлу, без яких запуск сайту втрачає сенс. Вони необхідні для забезпечення правильного просування.
Перший файл показує роботам, які розділи, окремі сторінки потрібно індексувати, а які приховані від індексації. В ньому також є посилання на карту сайту, основне дзеркало.
Другий файл – дає загальну інформацію пошуковим системам про наявність сторінок, про частоту повторної індексації.
Дзеркало – це один і той же ресурс з однаковим контентом, але розташований на різних адресах. Наприклад, різними будуть вважатися проекти з такими URL – site.ru і www.site.ru.
Якщо є кілька дзеркал, обов’язково потрібно вказати, яке з них основне. Воно буде представлено у видачі пошукових систем. Якщо не зробити таких вказівок, роботи самостійно визначать основне дзеркало. Для вказівок пошуковикам слід прописати відповідну інформацію в robots.txt.
З інших дзеркал потрібно обов’язково встановити переадресацію на основне – це редирект 301.
Вони не несуть в собі загрози сайту, якщо:
Але якщо посилань на зовнішні джерела занадто багато, запуск сайту може принести певні труднощі. Особливо, якщо посилання відправляють на «сміттєві» проекти.
Тому для тільки початківців роботу майданчиків важливо наступне:
З її допомогою набагато простіше провести структурування даних. Завдяки цьому пошукові роботи набагато краще будуть орієнтуватися в інформації, розуміти, що саме і як індексувати. Впровадження мікророзмітки дозволить відображатися сайту у видачі з розширеним сніпетів. Це істотно збільшує ймовірність кліка з боку аудиторії.
Існує цілі класи помилок. Їх потрібно правильно налаштувати, щоб запуск сайту дав потрібний результат якомога швидше.
Клас помилки | Опис |
3xx | Демонструє, що сторінка змінила свою адресу. Якщо в початку роботи проекту подібних помилок не дуже багато, їх можна не видаляти. |
4xx | Вказує на видалені сторінки. Наприклад, сторінка 404. Щоб після появи такої помилки користувач не покинув сайт, необхідно правильно оформити сторінку – вказати, що сторінки немає, порекомендувати перейти в інші розділи. Якщо помилка видається на реальній сторінці, то її потрібно обов’язково виправити. |
5xx | Йдеться про помилки з боку сервера, на якому розміщений сайт. Вони вказують на проблеми в технічній частині. |
Запуск сайту – це і наповнення контентом. Обсяг роботи залежить від умов укладеного договору з компанією-розробником. Зазвичай передбачається базове наповнення – головна сторінки і кількох основних.
Контент – це абсолютно будь-яка інформація, що надається аудиторії майданчика:
Також можливо повне заповнення всіх сторінок. Під наповнення мається на увазі:
Завдання на створення контенту готують SEO-оптимізатори. Основну частину наповнення розробляють копірайтери – пишуть на підставі технічного завдання тексти, статті, технічні описи.
Перед створенням ТЗ оптимізатори збирають семантичне ядро – ключові запити, за якими буде просуватися проект. Запуск сайту залежить і від цього етапу роботи. Запити мають бути релевантними веб-ресурсу, ніші, в якій працює компанія. Вони розподіляються по сторінкам. Від правильності підібраних запитів залежить результат просування сайту.
Коли всі роботи завершені, до ресурсу підключено доменне ім’я, і він перенесений на хостинг, виконано тестування і виправлення помилок, здійснюється запуск сайту. Замовнику передаються паролі доступу, документація. Можливе проведення первинного навчання – співробітникам компанії-замовника розповідають і демонструють, як працювати з сайтом, керувати ним через адміністративну панель.
Як бачите, запуск сайту передбачає певний перелік робіт. Вони нерозривно пов’язані один з одним. Тільки при комплексному підході вдасться реалізувати всі поставлені завдання і досягти потрібного результату.
Після того, як запуск сайту завершено, можливе продовження співпраці замовника і падрядника. Для цього укладається додатковий договір, в якому узгоджуються всі деталі. Найчастіше додаткове співробітництво передбачає технічне обслуговування та супровід, наповнення контентом і його оновлення, повноцінне просування в пошукових системах, розкручування в соціальних мережах.
Коментарі