Микола Бiлоногов
Копiрайтер
Особистий блог – ідеальний майданчик, щоб поділитися власним досвідом і довести свою експертність. Все більше людей замислюються про те, як правильно запустити власний проект і зробити його успішним. Адже досягти справжньої популярності вдається далеко не всім. І проблеми починаються ще на старті діяльності.
У цій статті докладно описується запуск особистого блога. Покрокова інструкція дозволить Вам зрозуміти, з чого починати та як вести власний проект.
Навіщо потрібен блог компанії – зрозуміло. Він дозволяє інформувати аудиторію про нові продукти, особливості послуг, розповідати про новини компанії. Основна мета – за допомогою експертних статей залучати цільову аудиторію й збільшувати продажі.
Навіщо створювати особистий блог? Відзначимо три основні причини, за якими запускаються веб-ресурси такого типу.
Багато блогерів запускають особистий проект, щоб поділитися своїм досвідом, накопиченим в результаті професійної і не тільки діяльності.
Наприклад, блоги ведуть відомі кулінари, які винесли свою професію за межі кухні і отримують мільйони відгуків на статті та рецепти на особистому сайті.
Або звичайні мандрівники, які вирішили не зациклюватися на професійній сфері. Вони розповідають про поїздки, діляться враженнями і лайфхаками, порадами. Який би варіант не вибрали, проект рано чи пізно почне приносити дохід. За умови відповідального підходу до його ведення та створення дійсно якісного й корисного контенту.
Якщо статті дійсно цікаві та корисні для читачів, в них цінна і важлива інформація, автор сайту створює собі імідж експерта в сфері, про яку пише.
Вдалося зарекомендувати себе справжнім експертом? Чудово! Відкриваються нові широкі перспективи. Не тільки отримання гарної посади з високою заробітною платою в тій чи іншій компанії, але й запрошення на конференції, телебачення і т.д.
Блоги бувають не обов’язково вузькоспеціалізованими, тематичними. Деякі запускають проект, щоб просто писати. Їм подобається сам процес – написання статті, оформлення на сайті та публікація, отримання відгуків від читачів. Регулярне написання статей допомагає розробити свій стиль!
Найчастіше піднімаються дискусійні питання, інтригуючі теми. Це допомагає розворушити аудиторію, отримати такі потрібні відгуки, коментарі, репости статті.
Проте в переважній більшості випадків основна мета будь-якого блогера – це популярність і заробіток. Власники своїх майданчиків прагнуть вийти на високу відвідуваність ресурсу, щоб згодом отримувати солідний дохід від реклами або інших інструментів.
Наприклад, партнерські програми – відмінний спосіб отримувати регулярний дохід. Суть їх полягає в тому, щоб опублікувати статтю з описом продукту або послуги, і посиланням на сайт компанії, де це можна замовити. Після того, як користувач перейде за посиланням і купить продукт, власник блогу отримає винагороду.
Багато хто впевнений, що вони не впораються самі з наповненням сайту – немає досвіду опису статей. Тому спочатку слід пройти курси (а краще – кілька) з копірайтингу і навчитися «правильно» писати.
Це не так!
Потрібно писати просто та зрозуміло. Ось головний ключ до популярності статей. Звичайно, не варто забувати про корисність контенту – в матеріалах слід наводити інформацію, дійсно цікаву й важливу для читачів.
Так, непоганий варіант – описувати свій шлях від звичайної людини до експерта в певній сфері. Але не завжди історії вже сформованих фахівців залучають користувачів.
Важливо мати пристрасть до теми. Поступово вивчати її, йдучи від основ до вершин. Читачам теж буде цікаво пройти шлях разом з Вами буквально в режимі реального часу.
Хочете запустити особистий проект? У Вас є два шляхи – безкоштовні сервіси та реєстрація домену для розміщення на CMS. Зупинимося детальніше на кожному з варіантів.
Не будемо називати певні платформи. Їх легко можна знайти в мережі. Єдиний позитивний момент – не потрібні початкові вкладення, проект створюється безкоштовно буквально за пару хвилин.
Однак є безліч негативних моментів:
Як варіант, на безкоштовній платформі можна спробувати себе в ролі автора. Якщо буде виходити, скопіювати статті на власний сайт, а цей проект видалити.
Системи управління контентом. З їх допомогою можна створювати повноцінні сайти, особисті блоги. Вони дуже зручні, зі зрозумілою та простою адміністративною панеллю. У них багато функціональних блоків і модулів. Є широкий асортимент шаблонів для оформлення.
Недолік – для створення потрібно мати хоча б поверхневі знання для роботи з CMS.
Переваги:
Про різні CMS ми поговоримо трохи нижче.
Якщо мета створення блогу – не тільки задоволення власних письменницьких спрямувань, а й формування іміджу експерта, подальший заробіток на проекті, необхідно вибирати CMS.
Перший крок – визначення напрямку блогу. Наприклад, існують такі напрямки:
Бажано орієнтуватися на темі, що цікаві самому автору. Це підвищує ймовірність того, що проект швидко не набридне.
Далі:
Як вибрати доменне ім’я
Доменне ім’я – назва сайту на латиниці + розширення.
Якщо назва занадто довга, в домені не обов’язково використовувати всі слова відразу. Досить одного або двох, головне – щоб вони характеризували блог, щоб за доменним ім’ям було зрозуміло, про що він.
Під розширенням мається на увазі те, що йде безпосередньо після назви. Ось популярні варіанти:
Також можна використовувати географічну прив’язаність, особливо, якщо плануєте просувати проект в межах однієї країни:
Постійно з’являються нові варіанти розширень. Наприклад, можна виділити відмітити такі, як .boutique, .coffee, .cafe та інші. Проте краще не виділятися й користуватися найбільш поширеними, скажімо так – традиційними.
Після того, як визначитеся з ім’ям, слід перевірити – чи вільний домен. Якщо він зайнятий, спробуйте інше розширення (доменну зону) або змініть ім’я.
Тепер про хостинг. Це місце, на якому буде фізично знаходитися сайт. Важливо, щоб хостинг був надійний, сайт відкривався в будь-який час доби. Подібні послуги надають багато компаній. При виборі хостингу слід враховувати наступні моменти:
Домен і хостинг оплачуються раз на рік. Якщо пропустити дату оплати, сайт буде відключений. Щоб не виникло проблем, поставте нагадування про оплату в календарі.
Вище ми визначилися, що оптимальним варіантом для сайту стане CMS. Серед найбільш поширених платформ варто виділити:
Однак безсумнівним лідером є саме WordPress. Платформа спочатку створювалася розробниками для ведення блогів. У неї є безліч переваг:
Щоб встановити платформу на хостинг, необхідно зробити буквально пару кліків мишкою:
Все! Платформа встановлена й готова до роботи. Можете сміливо звертатися до служби технічної підтримки, якщо в чомусь не змогли розібратися самостійно. В їхніх інтересах допомогти Вам!
«Покопайтеся» в адміністративній панелі, щоб зрозуміти основні принципи роботи з нею. Повторимося – вона інтуїтивно зрозуміла, а тому ніяких проблем виникнути не повинно. Наприклад, буквально в пару кліків легко змінити шаблон оформлення, додати функціональні розширення і т.д.
Тепер залишилося тільки готувати якісний і корисний контент – цікаві для користувачів статті. Ось приблизний алгоритм:
Статті слід писати регулярно. Чим частіше з’являється контент, тим більше відвідувачів на проекті буде.
Звичайно ж, хороші і інформативні статті, якісні матеріали легко знаходять своїх читачів. Але все ж слід допомогти їм з просуванням. Є кілька способів, як це зробити.
Електронна пошта
На сторінках блогу необхідно поставити функціональний модуль для підписки. Зробіть заклик для користувачів залишати свою адресу електронної пошти. На неї будуть приходити посилання на нові опубліковані статті.
За допомогою цього способу вдасться повертати відвідувачів на сайт.
Соціальні мережі
Збільшити охоплення аудиторії допоможуть соціальні мережі. Наприклад, можна просто опублікувати посилання на статті на своїй особистій сторінці. Або створити співтовариство/групу блогу та кидати посилання туди.
Також можна опублікувати посилання в інших групах, тематика яких пов’язана з Вашою. Навіть в коментарях під постами адміністрації таких спільнот. Але, щоб не забанили Вас і не видаляли посилання, робити це слід акуратно, обдумано. Знаходьте пост, відповідній темі статті і пишіть коментар: «А ось тут тема розкрита з іншого боку» і додавайте посилання. Звісно, що супроводжуючий коментар вказано в якості прикладу.
Чим більше репоста набере посилання в соціальних мережах, тим краще для особистого блога – це позначиться на ранжируванні проекту в пошукових системах.
Гостьові пости
Третій варіант – шукати блоги схожі за тематикою з Вашим напрямком діяльності. Вивчати їх, щоб зрозуміти стиль опублікованих матеріалів. Потім підготувати свою корисну, експертну статтю і звернутися до адміністрації з проханням розмістити її безкоштовно.
Тобто, власники проекту отримують безкоштовний контент. Яка вигода Вам? У статті буде посилання на Ваш особистий блог. Це корисного для просування ресурсу в цілому – чим більше посилань на авторитетних, відвідуваних ресурсах буде, тим вище видача.
Як бачите, нічого особливо складно в запуску власного проекту немає. Потрібно лише дотримуватися наведеної покрокової інструкції і у Вас обов’язково вийде зробити особистий блог.
А ось його успіх вже безпосередньо залежить від працездатності та цілеспрямованості. Чим активніше Ви будете публікувати нові статті, чим більш корисними і цікавими вони будуть, тим вище ймовірність відвідуваності блогу та високого заробітку на рекламі.
Коментарі