Микола Бiлоногов
Копiрайтер
Ця стаття поетапно описує процес розробки сайту. Розробка є цілим комплексом маніпуляцій, які здійснюються в суворій послідовності. Відповідальність, висококваліфіційність і досвід розробників — усе це гарантії ефективності та успішності проєкту.
Чи замислювалися про розробку сайту? Планували виводити бізнес на вищий рівень і почати залучати нових клієнтів на просторах інтернету? Тоді вам точно буде цікаво дізнатися про процес розробки вебресурсу.
Розробка вебресурсу відбувається за таким планом:
Сам процес розробки безпосередньо починається лише після того, як ми визначилися з типом сайту, необхідним замовнику. Різновидів вебсайтів існує велика кількість. Серед них:
Різновид вебресурсу буде залежати від роду діяльності бізнесу, індивідуальних потреб підприємців, а також цілей, які має виконувати вебсайт.
Як тільки проєкт-менеджер і замовник зустрічаються, вони проводять обговорення всіх ключових моментів, після чого визначають тип проєкту. Якщо клієнту не вдається точно визначитися, представники компанії-виконавця допоможуть у розв’язанні питання.
Як тільки тип ресурсу визначили, настав час приступати до самої розробки, до якої залучаються такі фахівці:
Підготовку ми закінчили, а отже можна приступати до детального опису кожної з перерахованих вище стадій.
Технічне завдання є важливим документів, у якому треба вказувати кожну особливість ресурсу, що розробляється. Деталі описуються в максимальних подробицях і з усіма тонкощами. Команда розробників буде користуватися ТЗ як орієнтиром і відтворювати тільки ті елементи, які в ньому вказані. Саме через це дуже важливо вказувати кожну дрібницю й деталь.
Перед написанням ТЗ маркетологами проводиться аналітика й дослідження. Вони збирають безліч важливих і корисних деталей, серед яких аналіз:
Аналітичний аналіз дасть змогу визначити необхідні для реалізації сайту елементи — це також дасть можливість гарантувати успішність проєкту і його здатність продавати.
Далі — треба підготувати технічне завдання. Фахівці, які відповідають за ТЗ, спираються на низку побажань клієнта й результати дослідження. Після цього ними створюється докладний документ, який складається з:
ТЗ підготували — потрібно його погодити із замовником. Лише в разі, якщо клієнту підходить кожна деталь у ТЗ, профільні фахівці починають безпосередньо розробляти проєкт.
Прототип є схематичним зображенням вебсайту. Складається він із простих блоків різних форм і розмірів. Ресурс візуалізується в лініях. Тут же треба вказувати місце розташування кожного розділу, блоку, функціональних елементів, а також інших частин сайту.
У прототипі промальовується не тільки головна сторінка, а й інші, включаючи навіть кошик замовлення, якщо така можливість передбачена проєктом.
Список найважливіших елементів успішного ресурсу не обійдеться й без дизайну. Більший відсоток усіх відвідувачів ресурсу будуть оцінювати сайт саме за зовнішньою привабливістю. Якщо оформлення неякісне, ймовірність закриття сайту відвідувачем усього через кілька секунд суттєво підвищується. Незалежно від якості наповнення сайту, незалежно від контенту, незалежно від УТП — поганий дизайн зведе всі старання на «ні».
Саме через це розробка вебресурсу обов’язково включає класне оформлення. Дизайнери, орієнтуючись на ТЗ, розробляють макет основної сторінки, включаючи:
Дизайном називається не тільки красиве оформлення, а і зручність використання сайту. Грамотні дизайнери зроблять із проєкту максимально зручний для користувачів ресурс. Клієнти зможуть без зусиль зрозуміти, як замовляти товари, зв’язуватися з консультантом, знаходити необхідну інформацію або товари.
Після готовності дизайну, макет відправляється замовнику для затвердження. Є побажання або щось не влаштовує? Обов’язково повідомте про це виконавців і запросіть правки. З усім згодні? Тоді дизайнер приступить до створення оформлення для інших сторінок.
За фактом, верстка є процесом перетворення красивих картинок, макетів сайту в програмний код. Тут у нас виходить практично готовий вебресурс. Він працює, але не здатний до виконання всіх покладених на нього функцій.
У процесі верстки обов’язково необхідно враховувати низку принципів адаптації. Адаптивність дає змогу коректно функціонувати та показувати ресурс усіма браузерами, усіма пристроями, незалежно від розмірів екрану. Адаптивний ресурс є важливою деталлю, яку не можна упускати. У наш час понад половина всього трафіку йде саме з пристроїв мобільних. Якщо вебресурс не адаптивний, проєкт ризикує втратити близько половини потенційної аудиторії.
Наступним етапом нашого плану розробки сайту є програмування. Тепер у процес підключається команда програмістів, які підключають проєкт до системи управління контентом (CMS). Далі — можна почати виконання інших робіт. Під час таких робіт:
Окремо можуть проводитися доопрацювання адміністративної панелі вебресурсу відповідно до вимог і побажань замовника. «Адмінка» оптимізується, видаляється низка непотрібних функцій, або навпаки — додаються необхідні розділи та т.ін.
Процес підключення плагінів і функціональних елементів не завжди вимагає багато часу й ресурсів. Проте такі випадки вимагають розробки індивідуального блоку функцій із низкою унікальних можливостей, здатних розв’язувати нескладні завдання будь-якого роду.
Найпоширеніші варіанти функціональних елементів:
Блоки створюються відповідно до вимог замовника, з огляду на особливості бізнесу та товарів/послуги, які можна реалізувати.
Повноцінна розробка вебресурсу має на увазі обов’язковий процес наповнення кожної сторінки сайту хоча б мінімальною кількістю контенту. Технічне завдання також має на увазі опис деталей згідно з контентом, його обсягом і низкою особливостей.
Команда копірайтерів займається підготовкою релевантних статей, які створюються з дотриманням максимальної якості з орієнтиром на корисність для цільових відвідувачів. Процес написання включає написання ключових слів, підібраних командою оптимізаторів.
Крім того, на сайті розміщують інший контент, який складається з:
Паралельно проєкт готується до подальшого просування в пошукових системах. Тут фахівці займаються базовою оптимізацією, яка спростить подальшу рекламу та розкрутку. Підготовка проводиться з урахуванням усіх вимог пошукових роботів до вебресурсів. Ми маємо на увазі безпосередньо оптимізацію статей, заповнення метатегами й інше.
Тепер ви практично всі знаєте про створення вебресурсу. Ми на фінішній прямій!
За фактом, проведення тестування проєкту є одним з останніх етапів. Тестувальниками вивчається сайт на предмет помилок, багів, проблем і відповідності ТЗ. Якщо помічені будь-які проблеми, їх обов’язково усувають ті фахівці, які за них відповідають.
Коли сайт готовий, перевірений, ми передаємо його замовнику, проте, на цьому етапі необхідно згадати низку додаткових робіт, серед яких вибирається доменне ім’я та хостинг.
Перше має на увазі назву ресурсу, яка вводиться в пошуковому рядку браузера. Найчастіше замовниками надається вже обране ім’я домену розробникам, які розв’язати таке завдання. Треба підкреслити, що вибір не завжди проводиться замовниками самостійно через можливі труднощі. Про які ж труднощі ми говоримо? Доменні імена мають бути:
Однак список критерій на цьому не закінчується. Крім того, необхідно коректно підбирати зону домену. Доменною зоною називається частина, яка йде після точки:
Підбір імені домену також може проводитися компанією-розробником.
Крім того, сайт має переноситися на хостинг. Хостингом називаються місця на сервері, на якому вебресурс стане доступним користувачам без перебоїв. Такі послуги зазвичай надаються профільними компаніями. Вибираючи хостинг, обов’язково переконайтеся в:
Якщо замовнику необхідна допомога в процесі вибору хостингу, розробники здатні допомогти розв’язати й таке питання. Після вибору ресурс буде перенесений, а клієнт дістане паролі доступу.
Після завершення всього процесу є можливість продовжувати співпрацю. Таку співпрацю треба оговорювати в окремих договорах, у яких прописується низка послуг і їхня вартості.
Найчастіше так і відбувається. Додаткові послуги, що надаються надалі, включають:
Подібна підтримка буде гарантувати функціонування вебсайту. У власника не буде необхідності в найкоротші терміни займатися пошуком виконавців із боку для виправлення навіть незначних поломок або збоїв.
Ми розглянули процес розробки вебсайту в деталях. Як ви можете спостерігати, розробка є непростим процесом, який передбачає впровадження команд вузькоспеціалізованих фахівців. Розробляючи успішний проєкт, потрібні як висококваліфіковані фахівці, так і багато часу.
Кожен етап дуже важливий. Усі роботи йдуть у певній послідовності — лише після повного закінчення кожної стадії можна приступати до наступної. Саме через це розробку треба замовляти в повноцінних вебстудіях, команди яких складаються з усіх необхідних фахівців. Лише в такому разі ви гарантуєте собі відмінні результати!
Якщо у вас є питання на тему розробки сайту, ви можете вивчити статті в нашому блозі. Там ми публікуємо безліч вельми пізнавальних статей. Ви також можете зв’язатися з рядом наших консультантів за контактними даними, наданими на сайті.
Коментарі