Микола Бiлоногов
Копiрайтер
Створення сайту – складний процес, що складається з декількох етапів. Скільки саме піде часу на розробку ресурсу – залежить від декількох причин. Слід враховувати масштаб проекту, складність функцій, що реалізовуються. Робота вимагає не тільки часу, а й фінансових вкладень.
У цій статті ми розповімо, які етапи треба пройти під час розробки веб-ресурсу і на що звернути особливу увагу.
Спочатку проводиться детальне планування. Саме з цього починається створення сайту. Не варто думати, що це марна трата часу. В реальності детальний план допомагає в майбутньому заощадити багато часу. Тому що є детальна «карта», по якій рухатимуться розробники. Чи не доведеться відволікатися на уточнення інформації, не будуть реалізовані непотрібні функції.
Завдяки плану вдається виключити будь-які помилки та недоліки, які можуть виникнути в процесі роботи. Планування можна розділити на два етапи:
Кожен з етапів має свої окремі підзадачі. Розгляньмо їх детальніше.
Навіть при розробці невеликого блогу слід заздалегідь розуміти, які цілі він переслідує і які завдання вирішує. Коли передбачається створення сайту для ведення бізнесу тут особливо важливо визначитися і з завданнями, і з цілями. Це допомагає сформувати детальне уявлення про майбутню роботу, розписати всі кроки та дії, виключити будь-які форс-мажори.
Якщо немає розуміння, що саме повинно вийти в кінцевому підсумку, сайт буде фактично непрацездатним. Наприклад, можливі такі проблеми:
Попереднє планування також дозволяє зрозуміти, які саме витрати потрібно понести, які терміни реалізації проекту, коли настане окупність ресурсу.
На постановку цілей потрібно не так багато часу. Перелічимо основні цілі, що досягаються за допомогою створення сайту:
Основна мета залишається незмінною – отримання компанією прибутку, нарощування її обсягів.
Також в деяких випадках сайти – йдеться про корпоративні ресурси – допомагають побудувати більш ефективну систему управління компанією, взаємодії окремих підрозділів.
Кожен сайт може вирішувати відразу кілька завдань – пропонувати товари, збирати контакти, підвищувати впізнаваність бренду. Однак важливо все-таки виділити основну мету і шляхи її досягнення, розписавши кожен окремий етап.
Перед тим, як почати створення сайту в Дніпрі або в іншому місті, обов’язково слід провести детальні аналітичні дослідження. Самостійно зробити це неможливо. Необхідна допомога профільних фахівців, однак вони будуть здійснювати їх і в процесі підготовки розробки.
Тому вам, як власнику проекту, перед тим, як звернутися в веб-студію для замовлення сайту, доведеться самому собі відповісти на ряд питань:
Детально розпишіть відповіді на всі питання. Ця інформація також дозволить вам краще зрозуміти, яким саме має бути сайт.
Підготовлена вище інформація – основа. З нею слід звернутися в веб-студію, яка буде займатися розробкою проекту. Фахівці компанії візьмуть на себе всі інші етапи. Хоча на окремих етапах все одно буде необхідно ваше участь – наприклад, при розробці технічного завдання. Розгляньмо кожен крок більш докладно.
Компанія-розробник, перш ніж почати створення сайту, обов’язково проводить аналітичні дослідження. Вони дозволяють отримати наступну важливу інформацію:
Аналітичні дослідження дозволяють зрозуміти, що саме і як необхідно реалізувати, щоб створити дійсно крутий проект, який буде користуватися популярністю у ЦА і приносити прибуток своїм власникам.
Від точності, подробиці технічного завдання залежить успіх ресурсу. Тут немає дрібниць, не можна допускати похибки, навіть мінімальні. У кращому випадку недоліки ТЗ проявляться в процесі створення сайту, і тоді їх ще можна буде усунути, витративши на це додатковий час і гроші.
У гіршому випадку всі недоробки дадуть про себе знати лише після завершення розробки та запуску проекту. І тоді ви отримаєте сирий продукт, на доробку якого доведеться витратити чи не більше грошей, ніж було заплачено за створення сайту в цілому.
Веб-студії зазвичай просять замовника самостійно підготувати ТЗ, видаючи шаблон. Однак в більшості випадків замовники не можуть зробити це коректно. Тому що вони ніколи раніше не займалися подібним, не знаю всіх нюансів. Проект-менеджери веб-студії йдуть на зустріч і або допомагають підготувати ТЗ, або самі пишуть його з нуля, спираючись на подану замовником інформацію.
Зверніть увагу! ТЗ перед передачею в розробку обов’язково узгоджується з замовником.
Є кілька важливих вимог, які слід врахувати при розробці технічного завдання.
Вимога | Опис |
Подробицi | Всі етапи розробки, обов’язки та завдання кожного профільного фахівця детально розписуються. Навіть якщо і так зрозуміло, що повинен зробити програміст або дизайнер. Повторимо – в ТЗ немає дрібниць. Писати потрібно абсолютно все! |
Виняток неточностей | Не повинно бути розпливчастих формулювань, неточностей. Використовуються тільки профільні поняття, терміни. Слова і словосполучення «красиве оформлення», «милі іконки», «крута функція» і т.п. бути не повинно! |
Зрозумілу мову | Вимога випливає з попереднього. Мова ТЗ повинен бути зрозумілий для фахівців, які беруть на себе створення сайту – щоб їм не доводилося витрачати час на розшифровку дивних термінів, уточнення якихось окремих слів і понять. |
При складанні технічного завдання використовується наступна інформація:
У ТЗ вказуються всі фахівці, які братимуть участь у проекті – найчастіше це:
Програмістів, як і дизайнерів, і інших фахівців може бути відразу декілька. Все залежить від рівня проекту і масштабу створюваного веб-ресурсу.У документі для кожного фахівця розписуються обов’язки, завдання і терміни реалізації кожного окремого етапу.
Першочергове завдання – прототипування. Суть процесу – створення прототипу майбутнього сайту. По суті, це схема, на якій промальовуються такі складові, як:
Окремо опрацьовується навігація – вона дуже важлива! На жаль, слід визнати, що сьогодні більшість сайтів розробляються без урахування навігації. Приходячи на ресурс, клієнт компанії просто не розуміє, що саме і як йому потрібно робити, де шукати необхідну інформацію, які кнопки натискати.
На етапі створення прототипу важливо детально опрацювати ресурс, щоб користувачі інтуїтивно розуміли, як користуватися сайтом.
Слід розуміти, що навіть ідеальна навігація не зможе стимулювати покупки, якщо на сторінках відсутні або розташовані не ефективні заклики до дії (CTA). Без продуманих, ефективних закликів до дії неможливого продажу. Важливо відвідувачів підштовхувати до прийняття рішення, нагадувати про необхідність зробити замовлення. Якщо цього не буде, аудиторія почне залишати ресурс, переходячи до конкурентів.
Створення сайту в Дніпрі або в будь-якому іншому місті без попередньої розробки прототипу неможливо!
Далі в роботу включається дизайнер. Він розробляє оформлення сайту, спираючись на ТЗ і прототип. До завдань дизайнера входить підібрати:
Завдання дизайнер зробити сайт не тільки візуально привабливим, але і максимально зручним для користувачів, щоб полегшити їм процес взаємодії з ресурсом.
Створений дизайн повинен відповідати не тільки вимогам і побажанням замовника, але і сучасним тенденціям, трендам. Це буде гарантією того, що оформлення не застаріє хоча б в найближчі два-три роки.
Дизайнер зобов’язаний створити не просто красивий, але і зручний інтерфейс. Це основна вимога до макетів. Креативність, краса – добре, але кому вони потрібні, якщо сайт незрозумілий? Всі елементи, функціональні кнопки й блоки повинні розташовуватися так, щоб відвідувачі відразу знаходили їх і розуміли, що потрібно робити.
Зазвичай спочатку розробляється макет головної сторінки. Він передається на розгляд замовнику. Якщо його все влаштовує, то йде розробка інших сторінок. Якщо є зауваження, в макет вносяться корективи.
Коли макет повністю готовий, він передається на наступний етап розробки – верстку. Верстка відразу ж робиться адаптивної. Що це означає? Суть її в тому, щоб ресурс коректно відображався на всіх пристроях, незалежно від операційної системи та розміру екрану. Тільки так створення сайту має сенс.
Суть верстки полягає в перекладі графічних ескізів в цифровий код – це спрощений опис процесу. Виходить фактично готовий до роботи сайт, що функціонують на всіх пристроях:
Після завершення верстки ресурс передається програмістам. Тепер потрібно його «оживити», реалізувати різноманітні функції. Вони підключаються залежно від концепції, спрямованості сайту:
При програмуванні використовується певна мова. Наприклад, це може бути:
У деяких випадках верстка і програмування проходять паралельно. Якщо це дозволяє зробити проект або він занадто масштабний. Наприклад, коли мова заходить про створення інтернет-магазину, то тут ймовірно, що всі етапи роботи будуть вестися практично паралельно – і дизайн, і верстка, і програмування. Спочатку дизайнер передає одну частину макета верстальнику і готує поки такі сторінки, верстальник робить верстку і передає на програмування, а йому вже прийшла наступна партія макетів.
Створення сайту в Дніпрі, як і всюди, передбачає базове наповнення проекту і початкову підготовку до просування в пошукових системах. Повноцінне наповнення контентом і просування – окрема заслуга, замовляти додатково.
Наповнення передбачає підготовку основного контенту:
Підготовка контенту – це командна робота, в якій беруть участь:
Завдяки такому підходу вдається отримати дійсно якісний, ефективний і цікавий для користувачів контент.
Надалі необхідно приділити підготовці контенту більше уваги. Писати нові статті, регулярно оновлювати проект. Це необхідно для того, щоб пошукові роботи бачили постійні оновлення сайту, що буде сприяти кращому ранжирування. При написанні статей, підготовці іншого контенту обов’язково враховуються вимоги до нього, що пред’являються пошуковими роботами, використовуються релевантні ключові слова.
Після завершення всіх робіт проект передається тестувальникам. Суть його – в перевірці відповідності сайту технічним завданням, правильності роботи всіх функцій, модулів, блоків, відсутність помилок.
Як би не старалися фахівці на попередніх етапах роботи, помилки залишаються завжди. Вони бувають найрізноманітнішими. Важливо виявити й усунути їх до того, як сайт буде запущений і переданий замовнику.
При виявленні найменших недоліків, несправностей, інформація про них передається розробникам, відповідальним фахівцям і ті усувають їх.
Коли всі роботи завершені, проект переноситься на обраний замовником хостинг, підключається доменне ім’я. Замовляючи створення сайту, замовник не зобов’язаний розбиратися в таких поняттях, як хостинг і доменне ім’я. Тому компанія-розробник допоможе із розв’язанням цих питань. Допоможуть вибрати адекватне доменне ім’я, підберуть хостинг.
Сайт підключається і стає видимим для користувачів Інтернету. Проект передається замовнику. Додатково проводиться робота по налаштуванню адміністративної панелі й навчання замовника або його персоналу. Під навчанням мається на увазі пояснення, як працювати з адміністративною панеллю. Якщо потрібне глибше навчання, то це обумовлюється окремо.
Після завершення створення сайту можуть надаватися додаткові послуги, серед яких:
На кожен вид послуг обов’язково укладається договір. У ньому обумовлюються всі особливості співпраці, права й обов’язки, види робіт, терміни та інше.
Як бачите, створення сайту передбачає цілий ряд різноманітних робіт. У них беруть участь безліч фахівців – кожен зі своєю зоною відповідальності. Щоб розробити якісний веб-ресурс, відповідний очікуванням замовника і привертає користувачів, потрібна участь і самого замовника.
Якщо вас цікавить створення сайту в Дніпрі, або в будь-якому іншому населеному пункті, звертайтеся до справжніх професіоналів, здатним надати портфоліо своїх робіт, чесний кошторис і відповідають на всі питання. Благо, сьогодні необов’язково працювати тільки зі студіями свого міста. Наприклад, якщо ви перебуваєте в Харкові, то цілком реально замовити та створення сайту в Дніпрі – вся робота буде вестися віддалено, але це не позначиться на її якості.
Коментарі