Світлана Ракова
СОО
Якість розробки сайту на виході багато в чому залежить від складеного технічного завдання. Воно дає змогу зрозуміти, що саме і як має бути реалізовано, яка послідовність дій, хто зі спеціалістів буде залучений.
Думка, що розробкою ТЗ має займатися виключно замовник проєкту докорінно помилкове. Хоча б із тієї простої причини, що часто клієнт не знає всіх особливостей та нюансів розробки, не знайомий із термінами та принципами реалізації.
У цій статті ми розповімо:
Технічне завдання на розробку сайту — затверджений документ, у якому описуються вимоги до кінцевого продукту.
Зверніть увагу! ТЗ — своєрідний захист, страховка, як клієнта, так і підрядника, у разі виникнення непорозуміння в оцінюванні готової роботи. Документ можна використовувати як пам’ятку готовності сайту та його відповідності до початкових вимог.
Технічне завдання допоможе:
Працювати над технічним завданням може і клієнт, але багато хто під час звернення до вебстудії починає, наприклад, із простого: «Мені потрібен сучасний сайт». Іноді можуть додатково надати референси — приклади сайтів, які їм подобаються. І це абсолютно нормально!
Вам потрібен стильний, зручний та функціональний сайт. Решта — завдання виконавця.
В ідеалі готувати технічне завдання мають замовник та представник вебстудії разом. Перший надає таку інформацію:
Представник вебстудії збирає всю необхідну інформацію, аналізує її, після чого починає написання ТЗ. Він складає багатосторінковий документ із детальним описом усіх етапів розробки.
Починається все із заповнення клієнтом брифу — це перелік питань, відповіді на які допомагають суттєво заощадити час усіх учасників проєкту. Він також:
Добре підготовлений бриф — перший та важливий крок до реалізації проєкту.
У технічному завданні мають бути докладно описані такі пункти:
І це далеко не повний перелік інформації, що міститься в технічному завданні. Там же прописуються терміни реалізації кожного окремого етапу робіт. Вказуються спеціалісти, які відповідають за вирішення того чи іншого завдання.
Коли завдання готове, представник вебстудії із замовником обговорюють ТЗ, уточнюють його зміст, роз’яснюють усі моменти, які можуть викликати питання.
Якщо клієнта щось влаштовує, то технічне завдання переробляється чи допрацьовується в окремих частинах.
А якщо завдання зрозуміле, то клієнт затверджує його та укладається договір на розробку сайту.
Чим більше інформації надасть клієнт, чим більше нюансів буде враховано представником вебстудії, тим ефективнішим виявиться розробка сайту.
Навіть якщо у вас немає чіткого уявлення про кінцевий продукт, грамотний спеціаліст після ознайомлення з брифом обов’язково проведе додаткове інтерв’ю й допоможе описати та зафіксувати бажаний результат.
Отже, технологія ТЗ:
Клієнту ж варто підготувати якнайбільше корисної інформації про свою компанію, товари чи послуги, щоби насолоджуватися як процесом співпраці, так і фінальним результатом!
Коментарі