Створення, розробка та просування сайтів Centum-D Особливості роботи з клієнтами при розробці сайтів

Особливості роботи з клієнтами при розробці сайтів

Взаємодія виконавця та замовника – тонка матерія. Найменше непорозуміння веде до зіпсованих відносин, фінансових втрат. У цій статті ми розглянемо особливості роботи з клієнтами при розробці сайтів. Матеріал буде корисний для розробників, замовників – кожен з них знайде щось корисне в статті. Вона допоможе Вам уникнути конфліктів і напруженості.

Часом тільки чіткого затвердженого обома сторонами технічного завдання недостатньо. Щоб налаштувати взаємодію, домогтися потрібного результату, саме виконавцю потрібно проявити максимум терпіння. І докласти зусиль в певних напрямках.

Веб-студія Centum-D реалізувала кілька десятків проектів, які стали успішними для своїх власників. Спираючись на свій досвід у спілкуванні з клієнтами, ми підготували статтю, в якій розповідаємо, як правильно побудувати спілкування із замовником. Не можна говорити, що ми знайшли «чарівну пігулку». Але свій рецепт – у нас є. Можливо, ознайомившись з ним, Ви знайдете багато корисного і для себе.

Труднощі роботи з клієнтом при створенні сайтів: етапи розробки та взаємодії з клієнтами

Здебільшого клієнти відразу ж задають питання: «Скільки коштує замовити сайт?». Вони бажають почути у відповідь прийнятну цифру і тут же підписати договір, не вдаючись у подробиці розробки.

Однак дати чітку та однозначну відповідь на це питання не представляється можливим. Тому що потрібно розуміти, про який саме проект йдеться, скільки сторінок на ньому буде, які функції будуть реалізовані та скільки часу / праці піде на розробку.

1. З чого починати

На першій зустрічі клієнта і виконавця проводиться детальне обговорення проекту. Необхідно уточнити:

  • мета створення ресурсу;
  • його напрямок;
  • структуру;
  • особливості дизайну;
  • функції та багато іншого.

Найчастіше клієнти навіть не уявляють, що сказати по кожному з вищезгаданих пунктів.

До речі! У кращому випадку замовник попросить красивий, яскравий, анімований сайт, з оригінальним дизайном і великою відвідуваністю. На цьому конкретика закінчується.

Така ситуація є нормою. Клієнт не замовляє сайт кожен день, він не знайомий з технологіями, трендами, правилами маркетингу, ніколи не стикався з розробкою. Тому одним з основних завдань – допомогти клієнту. Зробивши упор на визначення мети.

2. Структура

З метою визначилися. Тепер – структура. Не оформлення, не програмування, не функціонал. Саме структуру – тому що від неї, як від печі, будуть танцювати розробники.

Структура впливає:

  • на дизайн;
  • на кількість сторінок;
  • на впроваджувані функції і т.д.

Зверніть увагу! Попередньо або додатково проводяться маркетингові дослідження, аналіз ніші, цільової аудиторії. Отримана інформація дозволить розробити сайт, затребуваний серед відвідувачів.

Під час обговорення структури майбутнього сайту разом з клієнтом визначаються:

  • число розділів;
  • назва кожного окремого розділу і підрозділу;
  • розміщення меню;
  • особливості відкривання кожного окремого розділу;
  • та інші особливості структури.

Клієнт висловлює свої побажання, а виконавець або відразу ж приймає їх, або дає свої рекомендації, спираючись на досвід і знання, маркетингові дослідження.

3. Дизайн

Наступний етап – обговорення дизайну сайту. Оформлення – один з найбільш важливих моментів. Адже від нього залежить перше враження відвідувача про сайті.

Зверніть увагу! Умовно дизайн можна розділити на дві групи – готовий шаблон, адаптований під вимоги замовника і унікальне рішення. Перший варіант – створюється швидко, коштує дешево. На другий – ціна вища, часу на створення йде від 10-ти робочих днів.

Щоб краще розуміти, що хоче отримати клієнти, ми просимо його:

  • розповісти про свої уподобання;
  • вказати бажану колірну гаму;
  • дати посилання на сайти, дизайн яких йому подобається;
  • надати логотип (якщо він є), картинки і фотографії.

Менеджер розробників зобов’язаний поставити уточнюючі питання, щоб обговорити всі можливі деталі.

4. Програмні та функціональні механізми

На цьому етапі менеджер нашої студії обговорює із замовником особливості функціонування проекту. Тобто, які саме функціональні можливості необхідно реалізувати.

Потрібно враховувати особливість сайту. Наприклад, якщо це ресурс, що не займається прямими продажами, йому точно не потрібні підключення системи оплати.

Завдання програмістів забезпечити проект зручними, працездатними функціональними блоками та доповненнями. Які будуть швидкими та ефективними. Простими в налаштуванні й оновленні.

Зверніть увагу! Програмісти вибирають рішення, які забезпечують швидке завантаження сайту. Його користувачі не люблять довго чекати, і якщо сторінка вантажиться кілька секунд, залишають ресурс. Довге завантаження негативно позначається й на позиції сайту в пошуковій видачі.

Функціональні блоки, механізми проекту створюються з урахуванням особливостей сайту, що розробляється, вимог і побажань замовника. А також з урахуванням його навичок управління інтернет-ресурсами.

5. Наповнення, оптимізація сайту

Щоб сайт ожив – його необхідно наповнити матеріалами. Контент підбирається в залежності від особливостей проекту. Виникає ще одна «проблема». Замовник готовий надати всю інформацію про товари, що продаються. Йому здається, що досить просто надати купу даних і полотно тексту.

Однак інформацію слід правильно оформляти:

  • підготувати релевантні підзаголовки;
  • зробити тексти читабельними;
  • розбити тексти на тематичні розділи та написати підзаголовки;
  • домогтися їх унікальності.

Тут в роботу включається не тільки копірайтер, а й SEO-оптимізатор. Він підбирає ключові запити, теги та інше. Оптимізатор проводити інші маніпуляції, що дозволяють здійснити первинну внутрішню та зовнішню оптимізації.

До речі! А ще проводяться такі роботи, як тестування, налаштування, перенесення на хостинг, запуск, передача прав доступу і первинне навчання роботі в адміністративній панелі.

Проміжний підсумок

Ми представили Вам приблизний перелік робіт, які виконуються при розробці сайту. На кожному етапі обов’язково передбачена взаємодія із замовником.

Крім того, тепер Ви розумієте, що сказати ціну розробки, вказати, скільки коштує сайт не так просто. Адже створення повноцінного ресурсу передбачає величезну кількість дій, часу.

Особливості роботи з клієнтами при розробці сайтів: 6 принципів студії Centum-D

Нами вироблена певна стратегія поведінки у спілкуванні з клієнтами. Розглянемо основні моменти, на які ми робимо основний акцент

Робота з клієнтами

1. Не прагнемо догодити клієнту будь-якою ціною

Найчастіше клієнт впевнений – він завжди правий. Адже він платить гроші, а тому завдання розробників зробити такий сайт, який буде йому подобатися.

В процесі спілкування, ми намагаємося м’яко та ненав’язливо переконати замовника – головне, щоб ресурс сподобався цільової аудиторії, надавав на неї безпосередній вплив. Ми не нав’язуємо власне бачення створення і розвитку проекту, а пропонуємо різні варіанти, кожен з яких дозволяє домогтися поставлених цілей.

Зверніть увагу! Вкрай рідко зустрічаються замовники з глибокими знаннями в області сайтобудування.

Як показує досвід, якщо просто потурати всім бажанням замовника, не озираючись на тренди, тенденції та правила, виходить ресурс, який викликає негатив, як у самих розробників, так і у відвідувачів.

2. Але прислухаємося до думки замовника

Ми усвідомлюємо, що не є професіоналами у всіх сферах. Звичайно ж, наші клієнти краще розбираються в своїй ніші. Напевно, раз вони вирішили створити сайт, вони вже досягли певних успіхів у підприємницькій діяльності.

Тому в усьому, що стосується особливостей бізнесу замовника, його товарів / послуг, ми довіряємо йому. Навіть після проведення нами аналітичних і маркетингових досліджень.

3. Оформлення сайту: баланс між замовником і потенційними відвідувачами

Дизайн повинен подобатися замовнику. Це аксіома.

Але також необхідно домогтися, щоб дизайн мотивував користувача робити цільові дії:

  • залишити заявку;
  • здійснити покупку;
  • передати свої дані;
  • і т.д.

Дизайнери веб-студії Centum-D дотримуються загальної концепції створення оформлення, але також орієнтуються на тренди в дизайні і поведінкові чинники користувачів.

4. Виключаємо проблеми при роботі з сайтом

Ми передбачаємо абсолютно все. Робимо не тільки красивий, але й відвідуваний ресурс. Обов’язково виключаємо будь-які проблеми, які можуть виникнути у клієнта при подальшій роботі з сайтом.

Наші розробники продумують зручність і простоту користування адміністративною панеллю, легкість настройки доповнень і функціональних модулів та багато іншого.

5. Виключаємо будь-які наступні доопрацювання

Ми не розглядаємо кожне замовлення, як бездонну бочку, з якої завжди можна тягнути гроші, допрацьовувати проект, впроваджуючи додаткові функції, про які навмисно промовчали.

Здача роботи здійснюється тільки після того, як створена остаточна, фінальна робоча версія, яка не потребує доопрацювань. Звичайно, з урахуванням розвитку інтернет-технологій, рано чи пізно буде необхідно вносити зміни, але це зовсім інша розмова.

6. Обов’язково узгодження на проміжних етапах

Навіть незважаючи на чітке, докладне та затверджене технічне завдання, ми обов’язково проводимо узгодження кожного окремого етапу. Це виключає проблеми, непорозуміння, напруженість відносин. Від проміжних погоджень і обговорень залежить якість кінцевого результату.

Як правильно побудувати спілкування розробника і замовника: 5 головних правил

Основне завдання веб-студії – ефективна комунікація з клієнтами. Впевнені, що наш досвід в цій сфері також буде корисний для Вас. Ви знайдете цінні ідеї, які допомагають в спілкуванні з клієнтом, взаємодії з ним на всіх етапах розробки.

Роботи з клієнтами

1. Вибираємо спосіб зв’язку

У кожного клієнта є свої улюблені способи зв’язку:

  • мобільний телефон;
  • месенджери;
  • електронна пошта;
  • і т.д.

Зверніть увагу! Без особистих зустрічей обійтись виходить лише в крайніх випадках, коли наш замовник знаходиться в іншій країні або місті.

Бажано орієнтуватися на зручний для клієнта спосіб зв’язку. Тим самим Ви демонструєте своє прагнення йти на зустріч у всіх питаннях.

Однак слід переконатися, що замовник готовий спілкуватися по рекомендованому Вами каналу. В ідеалі – це:

  • електронна пошта;
  • система управління проектом.

Письмова комунікація має кілька обґрунтованих переваг. На початку співпраці обов’язково потрібно повідомити клієнта, що ці способи є офіційними. Тобто, саме вони будуть пріоритетними в разі обговорення важливих моментів.

До речі! Канали комунікації, яким віддає перевагу клієнт, слід використовувати для оперативного зв’язку.

За допомогою електронної пошти або Вашої внутрішньої системи управління проектом вдається:

  • неквапитися, але правильно формулювати відповіді замовнику;
  • обмірковувати відповіді і повідомлення, що відправляються клієнту;
  • перечитувати їх перед відправкою.

Бажано обговорити частоту, інтенсивність спілкування. Щоб клієнт відразу зрозумів – основну, переважну частину свого часу Ваша команда витрачає на роботу, а не на листування.

Порада! Після обговорення важливих деталей обов’язково складайте «підсумковий» лист або повідомлення, в якому по пунктах, лаконічно перерахуйте все те, про що домовилися.

До того ж, письмові канали комунікації – Ваш захист. Ви завжди зможете довести, що клієнт прохав зробити букви червоного, а не синього кольору, наприклад.

2. Обов’язкова візуальна комунікація

Спілкування з клієнтом за допомогою листування має ряд переваг. Хоча без візуальної комунікації при роботі над проектом не обійтися. Ні, це не обов’язкові особисті зустрічі. Крім тексту необхідно демонструвати клієнту графіки, картинки та багато іншого.

Зверніть увагу! В ході своєї роботи ми зрозуміли – клієнтам подобається, коли їм пояснюють, що ми робимо і чому.

Один із варіантів – демонстрація скріншотів. Щоб текст був більш зрозумілий, обов’язково ілюструють його малюнками, скринами, анімацією, графіками і т.д.

Наприклад, недостатньо просто сказати, що сайт правильно відображається на всіх мобільних пристроях. Обов’язково продемонструйте це! Покажіть наочно – на смартфоні, на планшеті. Тим самим, Ви доведете, що Ваша технологія не просто існує, а й працює та красиво виглядає.

3. Порівнюйте

Часом донести до замовника ту чи іншу інформацію не так вже й просто. Адже у нього не вистачає знань, навичок в сфері розробки. Він не розбирається в технічних особливостях.

Варто шукати способи порівняння. Або проводити паралелі. Дізнайтеся, якими інструментами звик користуватися замовник. Подумайте, які паралелі між цими інструментами і Вашими розробками можна провести.

Одна з найбільш простих, але зрозумілих для всіх замовників аналогій – порівняння створення сайту з будівництвом будинку. Деякі рішення потрібно обов’язково впровадити на перших етапах для нормальної роботи сайту в майбутньому – тобто, це як своєрідний фундамент для будинку.

4. Будьте позитивні і послідовні

Необхідно бути професіоналом не тільки в області розробки сайтів. А ще й – в будівництві та підтримці позитивних відносин з клієнтами. На Вашу співпрацю негативно відіб’ються:

  • ухильність у відповідях;
  • небажання вести бесіду;
  • дратівливість.

Потрібно залишатися чуйним, терплячим виконавцем. Відстежуйте свою реакцію на кожне звернення клієнта. Зберігайте спокій, якими б абсурдними не були, на Ваш погляд, питання.

І ніколи не можна квапитись, поспішати при спілкуванні. Особливо, якщо це особиста зустріч. Тим самим, Ви покажите, що інтереси клієнта для Вас вище, ніж власні.

5. Залучайте до розробки

Залучайте клієнта до своєї роботи. Навіть якщо Ви будете дотримуватися наведених вище чотири пункти, цього вже достатньо для надання впевненості клієнтові.

Після того, як він зануриться у Вашу розробку, зможе орієнтуватися у термінах, етапах роботи, Ви вже зможете залучити його і до прийняття рішення, вибору. Це досить важливо, оскільки дозволяє замовнику:

  • отримати більшу впевненість;
  • зрозуміти, що він строго контролює все;
  • відчути і свою відповідальність за кінцевий результат.

На завершення

Побудувати взаємини з клієнтом не так вже й складно. При правильному підході, терплячості й бажанні можна домовитися навіть з найприскіпливішим замовником. Веб-студія Centum-D за роки своєї діяльності стикалася з різними клієнтами. Нам вдалося розробити власний шлях, як досягти порозуміння.

Тепер Ви знаєте, які особливості роботи з клієнтами при розробці сайтів слід враховувати. Скориставшись нашими порадами, Ви зрозумієте, що і як потрібно робити, щоб знайти порозуміння та виключити конфлікти. Адже будь-яка напруженість у відносинах негативно позначається на результаті.

До речі, ця інформація корисна не тільки виконавцям, молодим веб-студіям і початківцям проект-менеджерам, а й тим, хто хоче замовити собі сайт. Оскільки тепер вони будуть розуміти, як саме слід поводитися з виконавцем, щоб виключити помилки. Зростає і рівень усвідомлення процесу сайтобудування в цілому. Що допомагає донести виконавцю свої побажання і вимоги.

Підпишіться, щоб дізнаватися про нові статті першими.
Ми не надсилаємо спам.
Кількість голосів: 0

Коментарі

Залишити відповідь